Wybieramy kredyt – na co zwrócić uwagę

Kredyty bankowe cieszą się ogromnym powodzeniem. Dla wielu osób są jedyną możliwością uzyskania wsparcia finansowego w różnych sytuacjach życiowych. Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę, jeszcze zanim złożymy w banku wniosek o kredyt?

Oprocentowanie kredytu

Kiedy decydujemy się an kredyt w banku przede wszystkim powinniśmy zapytać o jego oprocentowanie. Nie w każdym banku będzie ono bowiem identyczne. Na oprocentowanie kredytu składa się między innymi ustalana przez bank marża. Banki ustalają ja dowolnie. Oferta tego banku, który ustali marżę na najniższym poziomie będzie dla nas najbardziej korzystna.

Ubezpieczenie kredytu

Wymóg wykupienia polisy ubezpieczeniowej to dzisiaj standardowy rodzaj zabezpieczenia kredytów bankowych. Na pewno polisę muszą wykupić osoby, które otrzymały kredyt hipoteczny. W przypadku tego kredytu konieczne jest wykupienie nawet więcej niż jednej polisy. Banki wymagają wykupienia ubezpieczenia pomostowego, polisy na życie oraz ubezpieczenia nieruchomości od pożaru i zalania. Coraz częściej ubezpieczenia jest wymagana także w przypadku kredytów gotówkowych. Polisy ubezpieczeniowe podnoszą koszt przyznanego nam kredytu.

Opłaty dodatkowe

Banki mogą wprowadzać także dodatkowe opłaty. Im więcej wprowadzą tych opłat, tym ogólny koszt kredytu będzie większy. Wysokość tych kosztów może się też kształtować na bardzo różnym poziomie. Zanim podpiszemy z bankiem umowę kredytową, sprawdźmy, na jakim poziomie kształtują się w nim koszty dodatkowe.

Czas oczekiwania na odpowiedź

W niektórych bankach na odpowiedź czeka się bardzo krótko, w innych to oczekiwanie przeciąga się do kliku lub więcej dni. Jeżeli więc zależy nam na tym, aby nasz wniosek kredytowy został rozpatrzony bardzo szybko, zapytajmy przez jego złożenie, ile czasu przyjdzie nam czekać na odpowiedź.

Kredytów udzielają wszystkie banki działające w naszym kraju. Nie oznacza to jednak, że ich oferta jest identyczna. Dlatego warto porównać warunki udzielenia kredytu w przynajmniej kilku bankach. W ten sposób uda nam się znaleźć bank, którego oferta będzie dla nas najlepsza.