Wniosek kredytu hipotecznego – jak go przygotować

Budowanie własnego domu czy kupowanie mieszkania to ogromne przeżycie dla każdego z nas. Kiedy decyzja o wyprowadzce na swoje zostanie już podjęta pozostaje nam jedynie ubieganie się o kredyt hipoteczny. Jak powinien wyglądać wniosek kredytu hipotecznego? A także na co banki zwracają uwagę przy jego składaniu odpowiemy w poniższym artykule.

Dobry wniosek kredytu hipotecznego

Kiedy udajemy się do banku, aby podpisać umowę kredytową, która dzieli nas od kupna wymarzonego domu musimy pamiętać o paru sprawach. Przede wszystkim przy wypełnianiu wniosku nie powinniśmy zostawiać pustych rubryk. Z naszego punktu widzenia – niewypełnianie pewnych elementów może być związane z brakiem wiedzy, zaś dla osoby, która będzie rozpatrywała nasz wniosek kredytu hipotecznego, będzie to informacja, że chcemy zataić niewygodne dla nas fakty. Kolejnym ważnym aspektem jest składanie wyłącznie prawdziwych oświadczeń. Naginanie prawdy dotyczącej dochodów, czy sytuacji materialnej rodziny może nas oddalić od wzięcia kredytu hipotecznego. Banki dokładnie weryfikują każdą osobę starającą się o kredyt hipoteczny. Nieścisłości i kłamstwo mogą skutkować nawet odmową udzielenia kredytu hipotecznego.

Na jakiej podstawie akceptuje się wniosek

O tym, czy otrzymamy fundusze na wymarzony dom zależy wiele czynników. Przede wszystkim należą do nich nasze zarobki, rejestr w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), skład naszego gospodarstwa domowego, a także wkład własny, oraz zabezpieczenie kredytu. Przy składaniu takiego wniosku należy wiedzieć, że większe szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego mają te osoby, które już wcześniej podejmowały pożyczki i spłacały je na czas.

Wniosek kredytu hipotecznego nie należy do łatwych. Warto zasięgnąć rady doradcy kredytowego. Ta drobna pomoc może sprawić, że uzyskamy kredyt nie tylko szybciej, ale także na lepszych warunkach. Przy zaakceptowanym wniosku nie bójmy się pytać i informować, wszak jest to zobowiązanie finansowe na długie lata.