Spłata kredytu hipotecznego – najważniejsze informacje

Spłata kredytu hipotecznego to bardzo poważne zobowiązanie na lata. Ma ono z pewnością wpływ na nasze finanse w trakcie całego okresu kredytowania. Dlatego zanim zdecydujemy się na kredyt hipoteczny, należy przede wszystkim dowiedzieć się wszystkiego na jej temat.  Warto wiedzieć czy wcześniejsza spłata kredytu się opłaca lub czym jest karencja. Niżej wyjaśniamy czym są te wszystkie pojęcia.

Co warto wiedzieć o spłacie kredytu

Każdy wie, że spłata kredytu to poważne zobowiązanie na wiele lat. Zanim więc się jego podejmiemy sprawdźmy ile będzie wynosić miesięczna rata naszego kredytu oraz czy lepsza jest rata równa czy malejąca. Warto również obliczyć czy stać stać nas na dany kredyt i sprawdzić swoją zdolność kredytową. Pomogą nam w tym kalkulatory kredytowe dostępne w internecie. Co jeszcze musimy wiedzieć? Do czego służy harmonogram kredytowy oraz czy kiedy opłacalna jest nadpłata lub wcześniejsza spłata kredytu. A dla osób, które mogą mieć czasowe problemy z jego spłatą na pewno przyda się informacja o karencji w spłacie zobowiązania.

Spłata kredytu hipotecznego – czy wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego się opłaca?

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego jednym z dwóch sposobów na opłacenie rat naszego kredytu przed terminem. Jednakże w większości przypadków będziemy musieli się liczyć z tym, że z tego tytułu zostanie nam przydzielona dodatkowa prowizja, która w tym przypadku jest rekompensatą dla banku za to, że przestanie czerpać korzyści wraz z momentem zakończenia naszego okresu kredytowania. Wcześniejszej spłaty kredytu nie należy mylić z nadpłatą kredytu hipotecznego. Występuje ona wtedy, kiedy spłacamy kwotę wyższą niż tę, którą reguluje nam ustalony, comiesięczny harmonogram spłaty kredytu.

Karencja w spłacie kredytu hipotecznego – kiedy można z niej skorzystać?

Karencja w spłacie kredytu hipotecznego jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy mają problem z systematyczną spłatą jego rat. Jest to nic innego jak przesunięcie spłaty raty kredytu na pewien okres, lecz nie w całości, ponieważ nadal będziemy musieli regularnie spłacać odsetki naszego kredytu lub kwotę jego ubezpieczenia. Natomiast zostanie nam darowana część kapitałowa raty. Okazuje się również, że karencja to pojęcie powszechnie znane w środowisku bankowym. Otóż bankom zależy na tym, aby mimo wszystko zatrzymać przy sobie swojego klienta, który już wcześniej zaciągnął u niego kredyt. Dlatego karencja w spłacie kredytu hipotecznego to doskonała okazja zarówno i dla klienta, aby ten odetchnął finansowo, a także dla banku – aby w niedalekiej przyszłości dany klient znów podjął się systematycznego spłacania rat kredytu.