Jak sprawdzić koszta kredytu?

Decydując się na kredyt należy pamiętać, że do banku należy oddać nie tylko pożyczoną kwotę. Takie zobowiązanie wiąże się z dodatkowymi kosztami za jego udzielenie, takimi jak marża, czy prowizja… Skąd wiadomo, ile trzeba będzie zapłacić? Czy można sprawdzić koszta kredytu?

Umowa kredytowa

Podstawowym dokumentem, w którym spisano wszystkie jego szczegóły jest umowa kredytowa. Zawiera ona wszystkie niezbędne szczegóły, nie tylko harmonogram spłaty ale także informację na temat wszystkich dodatkowych kosztów. W umowie kredytowej zapisana jest wysokość oprocentowania kredytu, prowizji banku oraz zasady jej naliczania. Ponadto, podana jest marża banku oraz ewentualne zasady jej podwyższenia. Najczęściej, jeśli kredytobiorca spóźnia się ze spłatą raty, bank podnosi swoją marżę. Zapoznanie się z poszczególnymi elementami, daje kredytobiorcy pełen obraz jego sytuacji finansowej oraz pomaga zrozumieć faktyczne koszty kredytu. Ze wzorem umowy kredytowej warto zapoznać się jeszcze przed jej zawarciem, tak by podpisać ją już po rozwianiu wszelkich wątpliwości i niedomówień.

Dodatkowe koszta kredytu

Biorąc kredyt musisz pamiętać o dodatkowych wydatkach, które nie zawszę bank szczegółowo uwzględnia w umowie kredytowej. Przykładowo, warunkiem uruchomienia kredytu może być ubezpieczenie kredytu: na życie kredytobiorcy lub ubezpieczenie od utraty przez niego pracy. Taki wymóg dotyczy, przede wszystkim kredytów zaciąganych na okres dłuższy niż 15 lat. W umowie kredytowej, zawarta jest jedynie informacja o takim wymogu. Nigdzie jednak nie ma zapisu na temat tego, ile będzie to kosztowało. Kredytobiorca sam musi dopilnować kosztów z tym związanych, bo nie są one częścią kredytu i nie składają się na wysokość raty. Pomimo to, są niezbędne aby uzyskać pieniądze.