Ranking kredytów hipotecznych – co należy mieć na uwadze i na co uważać?

Przeglądając ranking kredytów hipotecznych, należy zwrócić uwagę na znacznie więcej parametrów niż tylko oprocentowanie. Wybór powinien być dobrze przemyślany, gdyż jest to długoterminowe zobowiązanie. Rozważyć trzeba zabezpieczenie dopasowane do swoich potrzeb na wypadek choroby, wypadku czy utraty pracy. Zasada jest taka, że jeśli kogoś nie stać na kredyt, nie powinien w ogóle o nim myśleć. Jest to prosta droga do wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Nie ma też sensu pożyczać więcej, niż jest to konieczne.

Ranking kredytów hipotecznych – co ma największe znaczenie przy wyborze oferty?

Jeśli planujemy zaciągnąć kredyt hipoteczny, ale nie chcemy tracić czasu na odwiedzanie każdej stacjonarnej placówki banku, warto zapoznać się z gotowymi narzędziami, które dostępne są w internecie. Do dyspozycji mamy kalkulator kredytowy, porównywarkę czy nawet ranking kredytów hipotecznych. Jest to duże ułatwienie, oszczędność czasu i pieniędzy. Z ofertami banków można zapoznać się bez konieczności wychodzenia z domu i to o dowolnej porze dnia. Porównać należy parametry ofert różnych banków – do czego potrzebna jest znajomość kosztów wchodzących w skład kredytu. Konieczne jest zapytanie o całkowity jego koszt – wraz z odsetkami i innymi opłatami. Banki pobierają opłaty nawet za rozpatrzenie wniosku, prowizję za udzielenie kredytu czy dodatkowe i obowiązkowe ubezpieczenie.

Zobacz jak sprawdzić koszt kredytu przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Inne ważne parametry

Na oprocentowanie kredytu wpływa marża banki i wskaźnik WIBOR. Wysokość marży ustalana jest przez bank. Jest ona stała w okresie kredytowania i określona w umowie kredytowej. Bardzo często banki oferują możliwość obniżenia marży pod warunkiem, że klient zgodzi się na zapłacenie wyższej prowizji. Z kolei wskaźnik WIBOR jest niezależny od banku, a jego zmiana wpływa na wysokość oprocentowania kredytu i comiesięcznej raty. Baki oferują wiele rodzajów ubezpieczenia do wyboru, ale nie wszystkie z nich są potrzebne. Konieczne do wykupienia jest ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych, ale już ubezpieczenia ochronnego nie trzeba wybierać (np. na życie). Kolejną kwestią jest cross-sell, czyli oferowane przez bank dodatkowe usługi połączenie z kredytem. Często nie są to opłacalne dla klienta rozwiązania. Nie każdemu jest przecież potrzebne nowe konto bankowe, karta debetowa/kredytowa czy ubezpieczenie.