Odmowa kredytu – dlaczego bank odrzucił mój wniosek?

Każdy, kto stara się o kredyt, może spotkać się z taką sytuacją. Odmowa kredytu przez bank może być spowodowane bardzo różnymi czynnikami. Co do nich zaliczamy? Kiedy bank może odrzucić nasz wniosek kredytowy?

Odmowa kredytu z powodu złej historii kredytowej

Na spotkaniach informacyjnych pracownik banku zapewniał, że z kredytem nie będzie problemu. Kiedy jednak doszło do rozpatrzenia wniosku, okazało się, że został od odrzucony. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest zła historia kredytowa, której bank nadaje ogromne znaczenie. Wystarczy, że w przeszłości spóźniliśmy się ze spłaceniem nawet jednej raty, aby bank nie zdecydował się nam zaufać. Warto wiedzieć, że wpływ na taką a nie inną decyzję banku, mogą mieć również zaległości w płaceniu rachunków (na przykład za gaz, światło czy nawet internet). Osoby, które mają zasądzone alimenty, ale nie płacą ich regularnie, także muszą liczyć się z trudnościami z uzyskaniem kredytu.

Brak zdolności kredytowej

Odmowa kredytu może być również  spowodowana brakiem odpowiedniej zdolności kredytowej. Zanim bank udzieli kredytu poddaje dokładnej analizie wszystkie dochody oraz wydatki kredytobiorcy. Może się więc zdarzyć, że choć z początku wysokość Twoich zarobków wydaje się być wysoka, to przy głębszej analizie może jednak się okazać, że nie będziesz wstanie opłacić raty kredytu.  Jakie czynniki mogą obniżać Twoją zdolność kredytową? Są to między innymi inne zobowiązania finansowe, np. spłata pożyczki lub inne kredytu, ale także ilość członków rodziny, które są na Twoim utrzymaniu, czy średnie miesięczne wydatki. Dlatego też zanim zwrócisz się do banku z wnioskiem o kredyt sprawdź czy stać Cię na niego za pomocą kalkulatora zdolności kredytowej. Przeczytaj również jak zwiększyć swoją zdolność kredytową.

Zatajenie istotnych informacji

Składając wniosek o kredyt, należy być uczciwym. Kłamstwo ma zawsze krótkie nogi, a bank dokładnie sprawdza osoby, które starają się o kredyt. Nie należy więc zatajać informacji takich, jak posiadanie dzieci czy obowiązek alimentacyjny. Zatajanie faktów dotyczących naszego życia nie przysporzy nam sympatii osób, które podejmują decyzję o przyznaniu kredytu. Fałszowanie zaświadczenia o dochodach to natomiast przestępstwo. Jeżeli się wyda, bank może podjąć decyzję o zawiadomieniu policji, a my będziemy mieli wtedy poważne kłopoty. Może to skończyć się nawet procesem sądowym.

O czymś zapomnieliśmy?

Często zdarza się tak, że we wniosku kredytowym zapomnimy wpisać posiadane karty kredytowe, popełnimy jakieś drobne błędy. Nie są one zamierzone, często robimy to w sposób nieświadomy,jednak może się to przyczynić do odmowy kredytu. Zanim przystąpimy do wypełniania wniosku, powinniśmy się więc bardzo dokładnie zastanowić, jakie informacje należy w nim umieścić. Im dokładniej uzupełnimy wymagane dokumenty, tym większe mamy szanse na to, aby kredyt otrzymać.