Od czego zależy oprocentowanie kredytu hipotecznego

Oprocentowanie kredytu hipotecznego zależy od kilku czynników. To podstawowa wartość wpływająca na koszty związane z zaciągnięciem kredytu. Ma ono różne wartości, zależne głównie od banku i rodzaju udzielanego kredytu.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Zaciągając kredyt, pamiętajmy o tym, że to zadłużenie na wiele lat i trzeba będzie je spłacić wraz z odsetkami. Trzeba ustalić, jakie mamy możliwości spłaty rat i ile będzie nas kosztować miesięczna wartość raty, a także całe zadłużenie. Koszt kredytu hipotecznego, jest zależny przede wszystkim od wysokości jego oprocentowania. Samo procentowanie kredytu hipotecznego zaś, zależy głównie od stopy procentowej NBP (Narodowego Banku Polskiego) – WIBOR jest aktualizowany co trzy miesiące. Istnieje zatem możliwość zmiany tej stawki w ciągu roku nawet kilka razy.

Marża

Udzielając kredytu, bank narzuca także własną marżę, czyli to, co zarobi. Pamiętaj, że bank nie może jej zmienić w czasie trwania umowy. Marża różni się zazwyczaj, ze względu na źródło dochodów kredytobiorcy, typ nieruchomości, czy wysokość wkładu własnego.

Kredyt hipoteczny jest zawierany na wiele lat i zazwyczaj na dużą kwotę, dlatego oprocentowanie także może być dość duże. Aby poznać wielkość oprocentowania, skorzystajmy z internetowej porównywarki kredytów, która pokaże nam procentowe koszty i najlepsze oferty wielu banków. Co jakiś czas banki oferują ciekawe promocje, które warto śledzić i porównywać, aby dobrać ofertę do swoich oczekiwań.

Podjęcie takiego zobowiązania wiąże nas z bankiem nawet na kilkadziesiąt lat, zwłaszcza, gdy chodzi o kredyt hipoteczny. Największym kosztem takiego kredytu są więc odsetki, które są naliczane zależnie od wysokości oprocentowania. Dokładną stawkę oprocentowania możesz negocjować z bankiem. Zostanie ona następnie wpisana do umowy kredytowej.