Kredyt mieszkaniowy – co warto wiedzieć?

Chęć posiadania własnego mieszkania tyczy się coraz większej ilości osób. Niestety, większość nie dysponuje wystarczającą ilością środków finansowych, aby zakup własnego M sfinansować. Rozwiązaniem w takiej sytuacji okazuje się być kredyt mieszkaniowy. Trzeba jednak pamiętać, że jest to zobowiązania finansowe, które na długie lata obciąży budżet rodzinny. Zanim więc podejmiemy decyzję o zaciągnięciu tego rodzaju kredytu, powinniśmy dowiedzieć się o nim możliwie jak najwięcej.

Kredyt mieszkaniowy – wkład własny

Dzisiaj wymagają go wszystkie banki. Warto wiedzieć, że w większości wypadków banki oczekują wkładu własnego wynoszącego 20% wartości mieszkania. Wprawdzie wraz z 1 stycznia 2015 roku możliwe jest obniżenie tego wymogu do 10%, ale trudno znaleźć bank, który się na to zdecydował. Wato pamiętać, że od wysokości wkładu własnego uzależniona jest tak zwana marża kredytowa. Im mniejszy mamy wkład własny, tym większa marża. Wszystko dlatego, że banki zakładają, iż mniejszy wkład własny oznacza dla nich większe ryzyko.

Wysokość kredytu mieszkaniowego

Nie wszyscy mają szansę na otrzymanie kredytu mieszkaniowego w takiej samej wysokości. Na przyznaną nam przez bank kwotę wpływa nie tylko wartość mieszkania, które zamierzamy kupić, ale także to, jaka jest nasza kondycja finansowa. Tutaj banki skrupulatnie przyglądają się zdolności kredytowej, która mówi o tym, czy będziemy w stanie podjęte zobowiązanie spłacać. Bank pod uwagę bierze to, jak wysokie rachunki płacimy co miesiąc, czy mamy stały dochód, ile osób utrzymuje. Najbardziej przychylnym okiem banki patrzą na osoby, które zatrudnione są w oparciu o umowę o pracę.

Prowizja

Każdy bank, który udziela kredytu, stosuje tak zwaną prowizję. W zdecydowanej większości przypadków nie jest ona jednak większa niż trzy procent. Jeżeli z usług banku już korzystaliśmy bądź jesteśmy jego stałymi klientami, możemy próbować wysokość prowizji negocjować. Takie rozwiązanie poleca się również tym, którzy podjęli decyzję o przeniesieniu kredytu z innego banku. Im niższa prowizja, tym mniej kosztuje nas kredyt.