Kredyt hipoteczny to dla wielu osób jedyna możliwość zakupu mieszkania na własność. Kredyt ten należy do kredytów długoterminowych, średnio spłaca się go dwadzieścia, dwadzieścia pięć lat. Jest to także kredyt udzielany na wysoką sumę. Warto więc poznać go trochę bliżej, aby wiedzieć, jakie są zasady jego udzielania i ile on kosztuje.
Jaki kredyt mogą uzyskać?
Maksymalna wysokość kredytu zależy nie tylko od wartości mieszkania, które chcemy kupić. Bardzo ważną kwestią przy podejmowaniu przez bank decyzji o sumie kredytu jest nasza zdolność kredytowa. To ona przekona bank, czy będziemy w stanie spłacać kredyt. Zdolność ta jest oceniana na podstawie kilku czynników. Najważniejsze z nich to oczywiście wysokość dochodów i rodzaj umowy na jaką jesteśmy zatrudnieni. Ale na jej wysokość wpływa także nasz wiek.
Czy muszę mieć wkład własny?
W zasadzie banki nie udzielają kredytów mieszkaniowych osobom nie posiadającym wkładu własnego. Jego wysokość od stycznia 2016 roku wynosi 20%. Bank może jednak zdecydować o obniżeniu wkładu własnego do 15%.
Oprocentowanie i marża kredytu
Wysokość ustalonej przez bank marży kredytowej wpłynie na ponoszony przez nas koszt kredytu. Jej wysokość bank ustala indywidualnie między innymi na podstawie kwoty pożyczonych pieniędzy. Wysokość raz ustalonej marży nie zmienia się w odróżnieniu od oprocentowania. W przypadku kredytów mieszkaniowych banki stosują oprocentowanie zmienne.
Ubezpieczenie kredytu hipotecznego
Obowiązek wykupienia ubezpieczenia na życie jest dzisiaj procedurą standardową przy kredytach mieszkaniowych. Zabezpieczeniem kredytu jest cesja na bank. Często bank wymaga także, aby osoba, której przyznaje kredyt na zakup mieszkania wykupiła dodatkowo polisę NNW.
Prowizja
Stanowi zysk bank. Jej wysokość jest bardzo różna, zazwyczaj jednak nie jest wyższa niż 3%. Na wyliczenie niższej prowizji mogą liczyć stali klienci banku. W przypadku stałych klientów bank może nawet całkowicie zrezygnować z pobrania prowizji. Jest to dla nich wyjątkowo korzystne, gdyż obniża koszt kredytu hipotecznego.