Kredyt dla młodych małżeństw – która oferta jest najlepsza?

Wielu młodych ludzi marzy o tym, aby zbudować, kupić go lub dokonać zakupu wymarzonego mieszkania. Oczywiście koszt takiej nieruchomości jest bardzo wysoki i sięga nawet kwoty kilkuset tysięcy złotych. Nie każdy dysponuje takimi pieniędzmi. Z pomocą przychodzi więc kredyt dla młodych małżeństw. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne i szybkie. Dzięki niemu młode pary mogą szybko sfinansować swoją wymarzoną nieruchomość.

Na rynku dostępna jest szeroka oferta różnych instytucji bankowych. Dzięki takim produktom można sfinansować nawet do 90% wartości nieruchomości, która ma zostać sfinansowana przez kredyt. Zwykle pod pojęciem kredytu dla młodych małżeństw kryje się kredyt mieszkaniowy lub hipoteczny. Wybranie najlepszego kredytu spośród tych ofert jest zadaniem czasochłonnym i wymaga dokładnej analizy poszczególnych parametrów.

Na co zwracać uwagę podczas porównywania ofert?

Poszukując kredytu hipotecznego lub mieszkaniowego dla osób młodych, należy zwracać uwagę między innymi na oprocentowanie kredytu. Oprócz tego trzeba też pamiętać o innych opłatach, które ostatecznie podwyższają całkowity koszt kredytu hipotecznego. Do ich grona zaliczają się:

  • różne ubezpieczenia,
  • marża,
  • prowizja,
  • koszty produktów dodatkowych, których wykupienie jest obowiązkowe razem z kredytem.

Wszystkie te parametry wpływają na ostateczną wysokość raty kredytu, którą trzeba spłacać co miesiąc.

Dlatego właśnie istotnym parametrem jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. To właśnie RRSO uwzględnia wszystkie koszty kredytu i im niższa jest ta wartość, tym korzystniejsza jest dana oferta.

Zobacz również, jak sprawdzić koszt kredytu.

Rodzaj rat i ich wpływ na kredyt dla młodych małżeństw

Warto zwrócić również uwagę na typ spłacanych rat. Do wyboru są raty równe oraz malejące. W ratach równych na początku spłacana jest większość odsetek i tylko mała część kapitału. Są one równe przez cały okres spłaty. W ratach malejących spłacana jest stała kwota kapitału, przez co odsetki maleją z każdym miesiącem, a razem z nimi wielkość rat. Opcja ta jest dostępna dla osób z lepszą zdolnością kredytową, ze względu na wysokie pierwsze raty, jednak w perspektywie długofalowej jest o wiele bardziej opłacalna w porównaniu z ratami równymi. Więcej na ten tamet znajdziesz w artykule – Rata stała i malejąca – sprawdź co wybrać.

Skuteczna metoda na szybkie porównanie ofert

W Internecie dostępne są różne rankingi, dzięki którym można szybciej i łatwiej znaleźć kredyt dla młodych małżeństw. Rozwiązanie to jest wygodne, ponieważ nie trzeba samodzielnie przeglądać wszystkich ofert tylko uzyskuje się dostęp do informacji na temat kredytów wielu banków w jednym miejscu. Ważne jest, aby zwracać uwagę na RRSO oraz na serwisy, które są regularnie aktualizowane i dają dostęp do najbardziej aktualnych informacji.