Kalkulator zdolności kredytowej – sprawdź, na jaką ratę kredytu Cię stać

Zanim bank udzieli nam kredytu, musi mieć pewność, że stać nas na terminową spłatę rat zobowiązania. Aby upewnić się, że jest to możliwe, wnikliwie bada zdolność kredytową. Tą można również samodzielnie określić i przekonać się, o jaki kredyt można się starać. Oto kilka praktycznych informacji jak działa kalkulator zdolności kredytowej i jak z niego korzystać!

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to nic innego jak możliwość spłaty zadłużenia wraz z odsetkami, w terminach określonych w umowie. Bank oceniając wiarygodność kredytową, bierze pod uwagę wskaźniki ilościowe i jakościowe. Analiza jest dość skomplikowanym procesem, a sprawdzane są takie informacje jak:

  • uzyskiwane dochody i ich źródło,
  • miesięczne kwoty utrzymania,
  • obecne zadłużenie,
  • historię kredytową,
  • wiek,
  • stan cywilny,
  • ilość osób na utrzymaniu,
  • wykształcenie, staż pracy.

Więcej praktycznych i ważnych informacji o spłacie kredytu hipotecznego znajdziesz w tym artykule.

Dlaczego warto samodzielnie obliczyć zdolność kredytową?

Bank obliczanie zdolności kredytowej rozpoczyna w momencie złożenia przez klienta wniosku o kredyt. Warto jednak swoją zdolnością do zaciągania kredytu zainteresować się o wiele wcześniej – najlepiej już na etapie poszukiwania ofert. Samodzielne obliczanie zdolności pomoże ustalić, na jakiej wysokości kredyt i na jakich warunkach można liczyć. Obliczenia mogą być też impulsem to podjęcia działań mających podwyższyć wiarygodność w oczach banku np. spłaty dotychczasowych kredytów czy zakupów na raty. Samodzielne obliczenie zdolności kredytowej to dobry wstęp do starania się o kredyt. Działanie to przynosi wiele informacji o aktualnym stanie finansów i „zmusza” do poważnego zajęcia się domowym budżetem. Brak odpowiedniej zdolności kredytowej, jest jedną z głównych przyczyn odmowy kredytu przez bank.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

W samodzielnym sprawdzeniu, na jaki kredyt można liczyć, pomaga kalkulator zdolności kredytowej. Jest on ogólnodostępnym narzędziem, z którego może skorzystać nawet finansowy laik. Wpisując do niego najważniejsze informacje o stanie swoich finansów, zdolność kredytową poznaje się w ciągu kilku sekund. Kalkulator obliczeń dokonuje automatycznie. Pokazuje on na, jaką ratę stać przyszłego kredytobiorcę oraz na jakie warunki kredytowe może on liczyć. Należy pamiętać, że aby wynik był jak najbardziej rzeczywisty, trzeba podać prawdziwe dane dotyczące zarobków oraz miesięcznych wydatków. Jeśli okaże się, że nie stać Cię na zaciągnie zaplanowanego zobowiązania, warto sprawdzić jak zwiększyć swoją zdolność kredytową.

Kalkulator zdolności kredytowej – czy jest wiarygodny?

Kalkulator zdolności kredytowej to podstawowe narzędzie, które pozwala na samodzielne obliczenie swojej zdolności. Należy jednak pamiętać, że wyniki jego obliczeń nie są brane pod uwagę przez bank, ani dla niego wiążące. Otrzymany wynik ma pomóc przyszłemu kredytobiorcy w oszacowaniu, czy jego potrzeby finansowe mogą być zaspokojone i na jakich warunkach. Po złożeniu wniosku o kredyt, bank sam bada zdolność, używając do tego swoich specjalistycznych narzędzi. Warto pamiętać, że kalkulator zdolności kredytowej nie uwzględnia m.in. wskaźników jakościowych oraz historii zadłużenia, a więc podane przez niego wyniki nigdy nie będą pełne.Przygotowując się do zaciągnięcia kredytu warto również sprawdzić, jak planować domowy budżet mając kredyt hipoteczny.