Kalkulator RRSO – jak działa

Decydując się na zaciągniecie kredytu hipotecznego trzeba przede wszystkim sprawdzić dokładnie jego koszta Szukając kredytu warto zainteresować się, co wchodzi w skład raty kredytowej oraz jak znaleźć najkorzystniejszy kredyt. Jednym z głównych parametrów, który trzeba zwrócić uwagę jest RRSO, dlatego sprawdź kalkulator RRSO przy wyborze kredytu.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – co to jest?

Oglądając oferty kredytów gotówkowych bardzo często spotykamy się z terminem RRSO. Co to jest takiego i jaki ma wpływ na koszt kredytu?

Współczynnik RRSO oznacza rzeczywistą roczną stopą oprocentowania, która określa całkowity koszt kredytu, jaki musi ponieść każdy kredytobiorca. W skład RRSO wchodzi, oprócz oprocentowania, marża banku, prowizje, ubezpieczenia oraz inne opłaty bankowe. Dzięki tym danym internetowy kalkulator RRSO w kilka minut jest w stanie porównać atrakcyjność kredytów hipotecznych i gotówkowych.

O czym mówi RRSO?

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to jeden z głównych parametrów sprawdzanych przed zaciągnięciem kredytu. Jednak jest to jednak jedyny istotny czynnik wpływający na całkowity koszt kredytu. RRSO mówi nam jaki jest udział dodatkowych kosztów w kredycie. Znaczna różnica między RRSO a oprocentowaniem nominalnym jest znakiem, że pożyczkodawca „ukrył” część kosztów w innych opłatach.

Kalkulator RRSO

Szukając odpowiedniego kredytu warto skorzystać z przeglądarek internetowych. Kalkulator RRSO w szybki sposób porówna kilka, a nawet kilkanaście ofert kredytów. Jest to podstawa do rozpoczęcia rozmów z bankami o kredycie gotówkowym. Rozmawiając w banku o kredycie warto dowiedzieć się, czy bank przewiduje wakacje kredytowe bądź opcję wcześniejszej spłaty.

Rata równa czy malejąca?

Jeśli szukasz korzystnego rozwiązania kredytowego przede wszystkim się zastanów czy wybrać raty równe, czy też malejące.  Różnią się one sposobem spłaty kapitału i wysokości co miesięcznej należności. Raty równe, jak sama nazwa wskazuje przez cały okres spłaty kredytu się nie zmieniają. Raty malejące zaś, na początku są bardzo wysokie, ponieważ spłacany jest większy kapitał, z czasem jednak znacznie maleją.