Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Kredyt na mieszkanie to jedyne rozwiązanie dla większości osób marzących o własnym M. Rzadko kto może pozwolić sobie na zakup mieszkania za gotówkę. Co zrobić, gdy bank nie chce udzielić kredytu? Czy trzeba zrezygnować z marzenia o własnym mieszkaniu? Jakie są możliwości by zwiększyć zdolność kredytową?

Czy odmowa banku to koniec marzeń?

Zakup mieszkania wiąże się z zaciągnięciem kredytu na mieszkanie. Zdarza się, że bank odmawia udzielenia kredytu hipotecznego. Czy trzeba wtedy się poddać i zadowolić się wynajęciem mieszkania?

Sytuacja, w której okazuje się, że bank odmawia udzielenia kredytu na mieszkanie nie znaczy, że każdy inny bank ma takie same kryteria badania zdolności kredytowej i że również uzna, że nie chce współpracować z klientem. Warto o tym pamiętać i poznać oferty różnych banków.

Bank badając zdolność kredytową klienta bierze pod uwagę dochody oraz formę zatrudnienia. Młode osoby, które pracują od krótkiego czasu, nie posiadające historii zatrudnienia, mogą mieć duże problemy z otrzymaniem kredytu na mieszkanie. Bank bojąc się, że dochody młodego człowieka są niestabilne może odmówić udzielenia kredytu na mieszkanie.

Większy wkład własny umożliwia zwiększyć zdolność kredytową

Wpływ na zwiększenie zdolności kredytowej ma również wkład własny, który obecnie jest obowiązkowy i wynosi około 20% Może on przyjmować różne formy, nie tylko gotówkowa. Może być to działka pod zabudowę domu, materiały na remont mieszkania, czy też ubezpieczenie kredytu oraz na życie. Jednak im wyższy wkład własny, tym mniejsza jest kwota kredytu jaki musisz zaciągnąć a co za tym idzie, zwiększa się Twoja zdolność kredytowa. Dlatego też czasem warto poczekać nieco dłużej z podjęciem kredytu i odłożyć nieco więcej pieniędzy.

Bądź elastyczny

To, że bank odmówił udzielenia kredytu nie znaczy, że jest to koniec starań o kredyt na mieszkanie. Warto zastanowić się jak zmienić swoją sytuację, by bank uznał nas za dobrego, wiarygodnego kredytobiorcę. Jednym z rozwiązań jest wydłużenie okresu kredytowania.

Dłuższy czas kredytowania sprawia, że bank jest w stanie udzielić wyższej kwoty kredytu. Kolejnym elementem, który pomoże uzyskać kredyt na mieszkanie jest poszukanie współkredytobiorcy.

Kredyt na mieszkanie z rodzicami

Kredyt na mieszkanie z rodzicami jest dobrym rozwiązaniem, w sytuacji kiedy bank nie zgadza się na udzielenie kredytu na mieszkanie młodemu człowiekowi. Bank zbada zdolność kredytową rodziców kredytobiorcy, tak samo jak innych kredytobiorców. W związku z tym rodzice, którzy mają unormowana sytuację finansową mogą znacząco poprawić zdolność kredytowa młodego człowieka. Jednak w sytuacji, w której  rodzice mają niskie dochody, bądź złą historią kredytową nie będą dobrymi współkredytobiorcami.

Kredyt na mieszkanie można zaciągnąć z rodzicami, rodzeństwem, czy partnerem. Dodatkowy kredytobiorca jest kolejnym zabezpieczeniem dla banku i może diametralnie zmienić sytuację młodego kredytobiorcy.