Jak planować domowy budżet mając kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na lata. Nic więc dziwnego, że znacząco wpływa on na domowy budżet. Konieczność comiesięcznego regulowania raty może sprawić, że osobiste finanse będą przeżywały kryzys, a środków finansowych na przyjemności zabraknie. Aby tego uniknąć, zaciągnięcie kredytu, trzeba przemyśleć, a finansami zarządzać rozsądnie. Jak planować budżet domowy mając kredyt hipoteczny?

Czy stać mnie na kredyt?

Powyższe pytanie powinna zadać sobie każda osoba chcąca zaciągnąć finansowe zobowiązanie w banku. Nawet jeśli kalkulator zdolności kredytowej pokaże, że bank pożyczy pieniądze, nie oznacza to, że spłata kredytu hipotecznego nie odbije się na domowym budżecie. Rata zawsze będzie miała na niego wpływ i to bez względu na to, jak wysokie są dochody miesięczne gospodarstwa domowego. To, dlatego przygotowania do comiesięcznego oddawania bankowi znacznej sumy pieniędzy warto rozpocząć jeszcze zanim podpisze się umowę kredytową. Jak to zrobić?

  • Obliczyć stałe miesięczne wpływy zasilające domowy budżet; tworząc zestawienie, należy zawsze posługiwać się kwotami netto, czyli tymi otrzymywanymi na rękę; w zestawieniu nie powinno się uwzględniać premii okolicznościowych i uznaniowych;
  • Policzyć wydatki, jakie co miesiąc ponosi się na utrzymanie domu; zaliczyć należy w nie wydatki stałe (opłaty za media, czynsz, raty innych kredytów, opłaty za przedszkole dziecka, leki przy chorobie przewlekłej), koszty jedzenia i paliwa, a także innych niezbędnych zakupów np. chemii i kosmetyków, wydatki na przyjemności (jedzenie na mieście, bilety do kina, teatru, na basen, karnet na siłownie itd.).

Porównując wpływy i wydatki, można zobaczyć, czy istnieje przestrzeń pozwalająca na zwiększenie swoich zobowiązań o spłatę kredytu hipotecznego. Warto też już na tym etapie zastanowić się nad cięciami lub racjonalizacją wydatków. Analizę tego typu najlepiej przeprowadzić osobno dla każdego miesiąca w roku, w ten sposób można uwzględnić sezonowe koszty.

Osoby, które mają zbyt duże wydatki miesięczne, obniżające ich zdolność kredytową muszą się liczyć z tym, że bank odrzuci ich wniosek kredytowy.

Budżet domowy a spłata kredytu

O domowy budżet należy również dbać na etapie spłacania kredytu hipotecznego. Pomoże w tym tworzenie miesięcznego planu kosztów i cięcia wydatków w tej kategorii, w której wydaje się najwięcej. Aby odciążyć finanse osobiste przy spłacie kredytu, warto wyznaczać sobie miesięczne cele np. odłożenie 100 złotych czy ograniczenie wydatków w wybranej kategorii o 10%. Ważne, aby stawiane zadania były realne. Specjaliści podpowiadają, aby też nie przesadzać w zaciskaniu pasa. Z racji długoterminowości zobowiązania w czasie spłaty kredytu hipotecznego nie powinno się odmawiać sobie wszystkich przyjemności. Będzie to skutkować tym, że obniży się kondycja psychiczna kredytobiorcy, wystąpi u niego niższa motywacja i zniechęcenie.

Jak planować budżet domowy spłacając kredyt hipoteczny?

  • Kupuj sprzęty AGD i RTV, które nie są najtańsze, ale wyróżniają się bezawaryjnością i niskimi kosztami eksploatacji;
  • Szukaj oszczędności i rezerw w domu, np. oszczędzając prąd czy wodę;
  • Postaw na modny trend zero waste, który przejawia się m.in. w kupowaniu ubrań czy książek z drugiej ręki, wykorzystywaniem resztek jedzenia do przygotowania posiłków, nadawania produktom (np. pudełkom) drugiego życia.