Kredyt hipoteczny – ile trwają formalności?

Zanim zdecydujesz się na wybór danego banku, należy koniecznie przeanalizować dokładnie poszczególne oferty, dzięki czemu będziesz wiedział, na czym stoisz. Sprawdź także w różnych bankach, jaki maksymalnie kredyt będziesz w stanie uzyskać. Mają one bowiem różne zasady i nie zawsze ta kwota będzie taka sama jak w innej placówce. Dobrze jest też pytać doradcy kredytowego o oferty, gdyż niekiedy mogą oni przedstawić Ci coś interesującego. Ile trwa załatwiania kredytu hipotecznego?

Każdego roku coraz więcej Polaków decyduje się na kredyt hipoteczny, dzięki któremu będą mogli kupić w końcu swoje wymarzone mieszkanie. Kredy mieszkaniowy wiąże się jednak z wieloma formalnościami, z którymi będziesz się musiał zmierzyć już na początkowych etapach. Przede wszystkim musisz nastawić się na to, iż załatwienie wszystkich potrzebnych formalności może potrwać kilka miesięcy. Dlatego też, warto nieco wcześniej zacząć składać wszystkie dokumenty, aby potem nie było problemów.

Kredyt hipoteczny – najważniejsze formalności

Jeśli decydujesz się na kupno mieszkania z rynku pierwotnego, musisz zaciągnąć kredyt zanim ono powstanie. Starając się o kredyt hipoteczny musisz przedstawić w banku podpisaną umowę przedwstępną z deweloperem. Zawiera ona są potrzebne do wyceny mieszkania informacje oraz jego wartość rynkowa.  Ponieważ taka nieruchomość nie posiada wpisu do księgi wieczystej, musisz wykupić dodatkowo tzw. ubezpieczenie pomostowego. Dodatkowo musisz posiadać tzw. ubezpieczenie pomostowego, ponieważ nieruchomość nie jest wpisana do księgi wieczystej. Umowa przedwstępna nie ma jednak takiej mocy prawnej jak sama umowa właściwa, która zostanie podpisana dopiero wtedy, kiedy bank dopełni wszelkich formalności. Przeważnie kredyt hipoteczny wypłacany jest w kilku transzach, a wszystko to ze względów bezpieczeństwa.

Gdzie szukać kredytów hipotecznych?

Banki mają różne wymagania co do osób ubiegających się o tego typu kredyty. Niekiedy będzie to 20% wkładu własnego, a innym razem 10%. Dodatkowo poszczególne banki mają różne wymagania co do zarobków osób, które starają się o taką pomoc w zakupie mieszkania. Decyzja o przyznaniu kredytu zależna jest między innymi od zarobków kredytobiorcy. Osoby, które zarabiają poniżej 3000 – 4000 złotych niestety mają bardzo małe szanse na  jego otrzymanie.

Banki tak naprawdę wiele ryzykują i zanim pożyczą komuś kilkaset tysięcy złotych na nowe mieszkanie, to się dobrze zastanowią i przeanalizują wszystkie opcje za i przeciw, aby nie wejść na minę i nie dać kredytu komuś, kto nie poradzi sobie z jego spłatą.

Warto zawsze idealnie ocenić, czy stać Cię na płacenie wysokiej raty kredytu każdego miesiąca, bowiem jeśli nie będziesz spłacał, to bank zajmie Twoje mieszkanie i zostaniesz bez niczego, a takich historii niestety jest bardzo dużo w naszym kraju, jak i na całym świecie.