Czy oprocentowanie kredytu zmieni się w 2020 roku?

Zaciągając kredyt, klienci zwracają uwagę na jego różne parametry. Bardzo ważną sprawą jest oczywiście łączny koszt kredytu. To od niego zależy, wysokość miesięcznych rat oraz całkowita kwota, jaką należy zwrócić bankowi. Na koszt składa się wiele elementów, takich jak między innymi prowizja bankowa czy też ubezpieczenia. Jednym z podstawowych elementów kosztów jest oczywiście oprocentowanie kredytu. Wpływa ono w znacznej mierze na wysokość rat i całkowitą kwotę do spłaty. A czy jego koszt może zmienić się w tm roku?

Standardowe oprocentowanie składa się z marży ustalanej indywidualnie przez bank, która pozostaje stała przez cały okres trwania umowy kredytowej. Drugim elementem oprocentowania jest stawka WIBOR narzucana przez Bank Centralny. To właśnie ona ulega okresowej zmianie, więc siłą rzeczy oprocentowanie kredytu również może się zmienić w 2020 roku oraz w kolejnych latach. W zależności od zmiany stawki WIBOR, raty zaciągniętego kredytu mogą rosnąć albo się zmniejszać. Sprawdź również, od czego zależy oprocentowanie kredytu!

Czy jest możliwa stabilizacja?

Zmienne oprocentowanie dotyczy głównie wieloletnich i sporych zobowiązań finansowych, takich jak kredyty hipoteczne. Klienci banków korzystający z takich kredytów muszą liczyć się z tym, że będą dokładnie znać wysokość pierwszej raty, ponieważ pozostałe mogą rosnąć albo spadać ze względu na różne zawirowania na rynku finansowym. Okazuje się jednak, że od 2020 roku banki będą zobowiązane do wprowadzenia pewnego udogodnienia zapewniającego klientom stabilizację.

Stałe oprocentowanie kredytu przez znaczny okres obowiązywania umowy

Od 2020 roku banki mają obowiązek dać klientowi wybór. Może on zdecydować się na zaciąganie kredytu na standardowych zasadach ze zmiennym oprocentowaniem, ale istnieje też opcja wyboru stałego oprocentowania przynajmniej dla kilku, a nawet kilkunastu rat. W takiej sytuacji pozostaną one niezmienne niezależnie od stawki WIBOR, inflacji i innych zawirowań rynkowych.

Zobacz, czy warto sprawdzać oprocentowanie kredytu, szukając najlepszej oferty bankowej.

Czy jest to korzystne rozwiązanie?

Ciężko stwierdzić czy pod względem opłacalności stałe oprocentowanie jest rozwiązaniem korzystnym, ponieważ można to ustalić dopiero po jego spłacie i zależy to od zmian rynkowych oraz w stawce WIBOR. Zwykle stałe oprocentowanie jest wyższe o 1-1,5% od oprocentowania zmiennego. Jeśli jednak komuś zależy na stałej racie umożliwiającej dokładniejsze planowanie budżetu to opcja ta jest dla takiej osoby idealna. Stałe oprocentowanie zapewnia też zabezpieczenie przed ewentualnymi podwyżkami, które są jak najbardziej możliwe w przyszłości. Warto więc dobrze przemyśleć temat i dokonać wyboru dopasowanego do własnych potrzeb.