W życiu każdego człowieka może zdarzyć się sytuacja, w której potrzebować będzie dodatkowego źródła pieniędzy. Niestety nie zawsze można liczyć na pomoc finansową ze strony bliskich. Tym bardziej, jeśli chodzi o niemałą sumę pieniędzy. Na szczęście jest wiele instytucji bankowych, gdzie można pożyczyć kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych. Nie mówiąc już o jeszcze większych kwotach, które również są dostępne, ale nie dla każdego. Harmonogram kredytu hipotecznego można obliczyć już z dużym wyprzedzeniem, korzystając z kalkulatorów dostępnych w sieci.
Harmonogram kredytu hipotecznego, czyli jak obliczyć ratę swojego zobowiązania?
Zaciągnięcie kredytu hipotecznego powinno być dobrze przemyślaną decyzją. Zasada jest taka, aby nie decydować się na takie rozwiązanie, jeśli nie będzie nas stać na terminową spłatę zobowiązania. Zanim złożymy wniosek, należy sprawdzić, czy nasze możliwości finansowe pozwalają na wzięcie kredytu w banku. W ustaleniu wysokości comiesięcznych płatności pomoce nam harmonogram spłaty kredytu. Jest on ustalany przy pomocy kalkulatora kredytowego. Mając informacje na ten temat, znacznie łatwiej jest nam zaplanować swój domowy budżet. To z kolei zmniejszy ryzyko wpadnięcia w kłopoty finansowe i pojawienia się nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości typu spotkanie z komornikiem.
Co zawiera w sobie harmonogram spłaty kredytu?
Harmonogram kredytu hipotecznego,jest również dołączany do podpisanej z bankiem umowy kredytowej i może mieć formę elektroniczną. Ma postać tabeli, która w przejrzy sposób informuje o tym, jakiej wysokości raty kredytobiorca jest zobowiązany zapłacić w poszczególnych miesiącach. Zawiera ona wszystkie dane dotyczące sposobu regulowania płatności przez kredytobiorcę. Znajdziemy w niej kwotę kredytu, wysokość prowizji, okres kredytowania, oprocentowanie i rodzaj rat kredytu. Jeśli chcesz wiedzieć więcej czy wybrać ratę stałą czy malejącą, sprawdź ten artykuł. W harmonogramie wyszczególniona jest część kapitałowa i odsetkowa. To jednak nie wszystko. Kredytobiorca zna również aktualne saldo zadłużenia po każdej spłaconej przez niego racie.